Tutkas on luha- ja rannaniitudel pesitsev kahlaja. Läbirändel on tutkad Matsalus küll arvukad, kuid haudelinnuna on see kurvitsaline Eestis viimastel kümnenditel muutunud üliharuldaseks. 

Aprilli lõpus ja mai esimesel poolel peatub Matsalus tuhandeid kevadrändel olevaid tutkaid. Siis võib näha nende lindude omapärast pulmamängu. See toimub niidu lagedamas ja kõrgemas osas, kus mängivad isaslinnud on emaslindudele kaugemalt nähtavad. Uhke sulgkraega isaslinnud ajavad kaelasuled kohevile ning peavad omavahelisi võitlusi, mille ajal hüpatakse kõrgele õhku. Sulgkraed võivad olla väga erinevad - ruuged, süsimustad või hoopiski lumivalged. Mänguplatsil üritavad isaslinnud ähvardavaid poose võttes rivaale eemale peletada. Uhked sulgkraed on tutkaisandatel üksnes kevadel, väljaspool pesitsusaega on lind ühtlaselt pruunitähniline.

Aastakümneid tagasi pesitses Kasari luhtadel kuni 2000 tutkapaari. Tänapäeval pesitseb Matsalus maksimaalselt kuni 10 tutkapaari. Enamik neist lindudest pesitseb kõrge rohuga luhaheinamaadel. Tutka pesa paikneb varjatult kõrges rohus. Ta muneb harilikult 4 muna. Pojad kooruvad juuni keskpaigast kuni juuli alguseni.